تبلیغات
راهکارهای موفقیت

مرجع ارائه آموزشهای روزانه و رایگان در حوزه ی پیشرفت شخصی و راهکارهای موفقیت 
پیوندهای وبلاگ
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تا بحال به یک تعطیلات بدون برنامه یا با برنامه ناکامل رفته اید؟ من رفته ام؛ و به جای داشتن ماجراهای جالب و لذت بخش، دچار سردرگمی شدم. چون احتیاج داشتم که همه چیز را برنامه ریزی کنم. در شرایطی که همواره لازم باشد به مسائلی مانند جای خواب، غذا و مکان های دیدنی فکر کنید، بسیار سخت است که از مسافرت لذت ببرید. مسافرت با حداقل یک دید کلی از جاهایی که می خواهید بروید و هم چنین برنامه ی کارهایی که می خواهید انجام دهید، بسیار راحت تر است. و زمانی که برنامه تان جزییات بیشتری را شامل شود راحت تر نیز خواهد بود.
ماجرای زندگی نیز به همین شکل است. بسیاری از مردم زندگی را بدون برنامه یا با برنامه ناکافی پیش می برند. پس جای تعجبی نیست که سردرگم شده و از خودشان سوال کنند “چرا این شکلی شد؟”. این دلیل اهمیت آماده کردن یک برنامه است.به نقل از جیم رون:
در نظرم بسیار جالب آمد که مردم تعطیلاتشان را با دقت بیشتری نسبت به زندگیشان برنامه ریزی می کنند. شاید دلیلش این باشد که فرار راحت تر از تغییر است.
اگر شما بدون فکر شروع به برنامه ریزی کنید در نهایت عصبانی و سردرگم شده و از زندگی خود ناراضی خواهید شد.
داشتن برنامه پیشرفت شخصی مزایای دیگری هم دارد.
اگر شما احساس می کنید که در زندگی گم شده اید، به برنامه خود نگاه کنید و هدفی که می خواهید برسید را به خودتان یادآوری کنید. برنامه پیشرفت شخصی مسیر هدایت زندگی شماست! با توسعه آینده تان، حس کنترل بیشتری روی زندگی تان خواهید داشت و تصمیمات بهتری در آینده خواهید گرفت. اگر شما یک راننده هستید، و می خواهید سفرتان لذتبخش تر باشد باید بدانید که چگونه و به کجا می روید. آمادگی خوب، ریسک اینکه چیزهای اشتباهی در سفر پیش بیاید را کاهش می دهد. برای برنامه پیشرفت شخصی هم همین طور است؛ احتمال اینکه زندگیتان در مسیر درست پیش برود را بالاتر می برد. اگر شما از ایده ی داشتن برنامه پیشرفت شخصی خوشتان می آید، احتمالا از خود بپرسید “از کجا باید شروع کرد؟”.

خب، از کجا باید شروع کرد؟
یک برنامه پیشرفت شخصی به شما کمک می کند تا به افکارتان شکل بدهید. ما به طور مدارم در ذهنمان فکر می کنیم و برنامه ریزی می کنیم، هرچند اغلب مواقع جزئیات مهم را فراموش می کنیم و یک استراتژی واقعی را برای فهمیدن برنامه درست نمی کنیم. به همین دلیل بسیاری از برنامه ها فقط در رویاهایمان باقی می مانند.
یک برنامه پیشرفت شخصی یک بررسی است که شامل تعریف چیزهای مهم برای شما می شود؛ مثل چیزهایی که می خواهید به آنها برسید، چیزهایی که شما را قوی می کنند تا همیشه آن را با خود داشته باشید و در رسیدن به هدف کمکتان کند، و چیزهایی که باید به مرور زمان بهبود و توسعه بدهید.
زمانی که شما در حال توسعه و طراحی چیزی جدید هستید، معمولا در طول یک شب کارتان تمام نمی شود. به همین دلیل باید برای هر برنامه مهمی، قبل از وقوع آن آماده باشید. برای تسهیل چیزها، داشتن الگوی برنامه پیشرفت شخصی ایده خوبی ست.

الگوی برنامه پیشرفت شخصی
من این الگوی برنامه پیشرفت شخصی را طراحی کرده ام تا به شما کمک کنم تفکر خود را ساماندهی کنید و یک برنامه هدف دار به منظور رسیدن به اهدافتان ایجاد کنید. اگر می خواهید به هرچیز مهمی دست پیدا کنید، باید برای ایجاد برنامه ی جزء به جزء آن وقت بگذارید. برخی چیزهای مهم وجود دارند که در هنگام ایجاد برنامه پیشرفت شخصی باید مورد توجه قرار گیرند. در زیر، ۹ مرحله که می توانند به شما در ایجاد برنامه پیشرفت شخصی کمک کنند را می توانید ببینید.

۱ . اهداف خود را مشخص کنید
۲ . اولویت بندی کنید
۳ . زمان اتمام آن را تعیین کنید
۴ . توانایی های خود را بدانید
۵ . فرصت ها و تهدید ها را بشناسید
۶ . مهارت های جدیدی توسعه دهید
۷ . عمل کنید
۸ . حامی داشته باشید
۹ . روند را اندازه گیری کنید

اهداف خود را مشخص کنید
چه چیزی برای شما مهم است؟ چه مهارت های جدیدی را می خواهید یاد بگیرید؟ چه دستاوردهایی شما را شادتر خواهند کرد؟
آیا هیچ رویای دست نیافته ای که اکنون می توانید انجام دهید دارید؟ می خواهید در شغلتان پیشرفت کنید؟ می خواهید یک شغل بهتر پیدا کنید؟
اولین مرحله، تعیین اهدافی ست که برایتان مهم تر است. آنها می توانند چیزهایی مرتبط با شغلتان باشند، یا شاید چیزهایی که شما را ثروتمندتر کند یا زندگی شخصی بهتری برایتان فراهم کند.

مرحله ۱ : ۵ الی ۱۰ هدف که رسیدن به آنها برایتان مهم است را بنویسید.

اولویت بندی کنید.
از میان اهدافی که نوشته اید کدام یک مهم ترین است؟ آن، هدف کلیدی شماست که تمرکز شما روی آن خواهد بود.
شاید شما بخواهید شغلتان را تغییر دهید و یا می خواهید به فرم بدنی خوبی برسید و یا مهارت های جدید کسب کنید.
آیا مهارتی قابل انتقال ) مهارت هایی که بتوانید به بخش های دیگر زندگیتان منتقل کنید( وجود دارد که برای موفقیت شما مهم باشد؟ برای مثال اگر شما مهارت های گفتاری خود را بهبود ببخشید، نتایجی مثل اعتماد به نفس بیشتر، روابط و ارتباطات بهتر با دیگران، و حتی موفقیت تجاری را به دنبال دارد )مثل مذاکرات موفق و فروش بیشتر(. هدف برنامه پیشرفت شخصی این است که به شما کمک کند تا دانش خود را افزایش دهید، مهارت های خود را توسعه داده و یا نواحی مهم زندگی خود را بهبود ببخشید.

مرحله ۲ : به لیست خود نگاه کنید و یک هدف که برایتان مهم ترین است را انتخاب کنید. در ابتدا روی آن کار خواهیم کرد.

زمان اتمام آن را تعیین کنید
اگر شما هدفی دارید اما نمی دانید که چه زمانی به آن می رسید، احتمال زیاد هیچ گاه به آن نخواهید رسید. هم چنین اگر شما برای رسیدن یه یک هدف بزرگ در زمان کوتاه برنامه ریزی می کنید، باز به احتمال بالا نمی توانید به آن برسید. در زمان برنامه ریزی، باید واقع گرا و دقیق باشید و زمان را درست در نظر بگیرید. به جای گفتن “من می خواهم روزی یک میلیونر شوم” بهتر است که برنامه ای برای دو برابر کردن حقوق امسالتان بریزید.

چه مدت طول خواهد کشید که به هدفتان برسید؟
موقعی که قالب زمانی واقعی ای برای هدف خود داشتید، باید متعهد به انجام آن باشید و با جدیت آن را انجام دهید. اگر خودتان آن را جدی نگیرید هیچ شخص دیگری آن را جدی نخواهد گرفت. به جای تمرکز بر روی مشکلات و موانع احتمالی، به حس خوبی که پس از تمام کردن آن خواهید داشت فکر کنید. شما همچنین می توانید جایزه خود را برای مدیریت در راه رسیدن به هدفتان معین کنید.

مرحله ۳ : زمان اتمام را مشخص کنید.

توانایی های خود را بدانید
هر فرد در دنیا در کاری خوب است و در مواردی مهارت ها/توانایی های بالاتر از حد متوسط دارد. حتی اگر شما یک خواننده، بازیگر یا هنرمند با استعدادی نیستید، می توانید یک والدین خوب، یک گوش دهنده عالی و یا پرستار مناسبی باشید.
توانایی های کلیدی شما چیست؟
اگر در مورد جواب مطمئن نیستید، از دوستان و خانواده خود بپرسید. بپرسید “به نظر شما بزرگ ترین توانایی های من چیست؟”
شاید با شنیدن جواب ها شگفت زده شوید. توانایی های کلیدی شما چیزهایی هستند که شما را منحصر به فرد و خاص می کنند.
هیچ کس نمی تواند آن ها را از شما بگیرد. آگاهی از توانایی هایتان برای اعتماد به نفستان خیلی مهم است. آیا شما فردی منظم، مصر، اجتماعی، باهوش، شجاع، تیزهوش، بااستعداد، روشن فکر و… هستید؟

مرحله ۴ : زمانی که توانایی هایتان را دانستید، کدام یک از این توانایی ها می تواند به شما در رسیدن به هدف کمکتان کند .

فرصت ها و تهدید ها را بشناسید
رفتار و عادت های فعلی شما ممکن است در رسیدن شما به هدف کمکتان کنند و یا نکنند.
کدام یک از عادت ها و یا رفتارهای شما برای رسیدنتان به هدف تهدیدی محسوب می شود؟ اینها چیزهایی هستند که باید انجام دادنشان را متوقف کنید. برای مثال، اگر هدف شما این است که ۱۰۰ سال زندگی کنید، پس نباید سیگار بکشید، نباید غذاهای مضر مصرف کنید، نباید در مورد خیلی چیزها نگران شوید و …
حداقل ۵ چیز که متعهد می شوید انجام دادنشان را متوقف کنید بنویسید.
از طرف دیگر، فعالیت های جدیدی وجود دارد که برای هرچه آسان تر رسیدن شما به هدفتان فرصت محسوب می شود. چه فعالیت هایی را می توانید برای کمک به رسیدنتان به هدف آغاز کنید؟ اگر می خواهید پول پس انداز کنید به عنوان مثال باید شروع کنید که پولتان را مدیریت کنید. هزینه های خود را بنویسید. با کمتر خرج کردن آغاز کنید و …
۵ چیز که متعهد می شوید انجام دادنشان را آغاز کنید بنویسید.

مرحله ۵ : یک لیست آغاز و توقف انجام تهیه کنید!

مهارت های جدیدی توسعه دهید
یک برنامه پیشرفت شخصی، برنامه ای ست برای رسیدن شما از جایی که الان هستید به جایی که می خواهید باشید. اگر می خواهید چیزی به دست بیاورید، باید چیزی در ازای آن بپردازید. برای مثال، اگر هدفتان پیشرفت در شغلتان است، باید مهارت های جدیدی یاد بگیرید. اگر می خواهید تجارت خودتان را شروع کنید، باید بازاریابی، فروش، کارآفرینی، اقتصاد و … را یاد بگیرید.
به نقل از برایان تریسی:
برای هرچیزی که در زندگی می خواهید، قیمتی وجود دارد که باید آن را تمام و کمال بپردازید. تصمیم بگیرید واقعا چه می خواهید و سپس قیمتی که باید برای تصاحبش بپردازید را مشخص کنید. به یاد داشته باشید برای به دست آوردن چیزی که قبلا به دست نیاورده اید، باید کاری کنید که قبلا انجام نداده اید. باید کسی بشوید که قبلا نبوده اید. هرچیزی که بخواهید، باید قیمت آن را با چیزهایی مثل فداکاری، زمان، تلاش و نظم شخصی بپردازید. تصمیم بگیرید که چه می خواهید و پرداخت هزینه اش را از امروز شروع کنید. به عبارت دیگر، برای به دست آوردن چیزی که قبلا هیچ گاه به دست نیاورده اید، باید مهارت هایی که قبلا نداشته اید را توسعه دهید و به زودی کار کردن روی آنها را آغاز کنید.
چه مهارت یا داتشی به شما در رسیدن به هدفتان کمک خواهد کرد؟

مرحله ۶ : لیست مهارت هایی که نیاز به توسعه دارند و به شما در رسیدن به هدفتان کمک خواهد کرد را بنویسید.

عمل کنید.
اگر می خواهید به یک هدف بزرگ برسید، کارهای زیادی باید انجام دهید.

مرحله ۷ : حداقل ۳ الی ۵ عمل مهم که باید در قالب زمانی معینتان انجام دهید را بنویسید.

حامی داشته باشید
چه کسی می تواند به شما کمک کند تا زودتر به هدفتان برسید؟
برای مثال اگر می خواهید شغلتان را عوض کنید، می توانید صحبت با یک مشاور شغلی را در نظر داشته باشید. اگر می خواهید
وزنتان را کم کنید می توانید با یک مربی بدنسازی صحبت کنید. اگر می خواهید اوضاع مالی خود را بهبود ببخشید می توانید با یک مشاور مالی صحبت کنید.

مرحله ۸ : هرکسی را که فکر می کنید می تواند به شما در رسیدن به هدف کمکتان کند لیست کنید.

روند را اندازه بگیرید
بهترین انگیزه برای تداوم در مسیر رسیدن به هدف، روند خودتان است. حتی اگر روندتان آرام باشد، باز هم بهتر از هیچ است.
تشخیص اینکه در حال حرکت رو به جلو هستید و نوشتن چیزهایی که به خوبی انجام می دهید مهم است.
اگر چیزی به خوبی پیش نرفت چه می توان کرد؟
اگر کاری به خوبی پیش نرفت به این معنی ست که باید استراتژی های مورد استفاده تان را تغییر و یا بهبود دهید. با انجام دادن چیزهای یکسان، نتایج یکسان دریافت خواهید کرد. اگر نتایج بهتری می خواهید باید چیزی را عوض کنید.

مرحله ۹ : چیزهایی را که باید بهبود بدهید بنویسید و استراتژی های جدیدی برای امتحان کردن معین کنید

 وظیفه شما این است که شرایط را به نفع خودتان تغییر دهید. این الگوی برنامه پیشرفت شخصی ۹ مرحله ای به شما کمک می کند که یک برنامه جزء به جزء برای رسیدن به مهم ترین هدفتان ایجاد کنید. می توانید از همان الگو برای اهداف مهم دیگر هم استفاده کنید. یا می توانید از این نسخه کوتاه برای برنامه ریزی سریع اهداف با اولویت پایین تر استفاده کنید.
برنامه پیشرفت شخصی یک شیوه بسیار قدرتمند برای ارزیابی زندگیتان و برای تعیین آنچه که واقعا برای شما اهمیت دارد و برای شروع کار کردن روی چیزهایی ست که بیشترین اهمیت را دارند. ما اغلب در زندگی درگیر مشغله های فعالیت های روزانه هستیم و به ندرت وقت تفکر و برنامه ریزی های مهم را داریم. تمرین هایی مانند این، می تواند به شما کمک کند که به وضوح بیشتری در مورد اهدافی که بیشترین اهمیت را برای شما دارند برسید و استراتژی های واقع گرایانه ای برای رسیدن به آنها ایجاد کنید. من به شما پیشنهاد می کنم که یک برنامه پیشرفت شخصی برای هرسال بنویسید. و هیچ زمانی بهتر از آغاز سال برای این کار نیست.
طبقه بندی: پیشرفت شخصی،
برچسب ها: چرا شما به یک برنامه پیشرفت شخصی احتیاج دارید؟، الگوی برنامه پیشرفت شخصی،
منبع مقاله: فاروی نیوز
[ شنبه 8 اردیبهشت 1397 ] [ 11:47 ق.ظ ] [ جواد تلگردی ]
.: Design By: Ahmad Heydari :.

درباره وبلاگ


مرجع ارائه آموزشهای روزانه و رایگان در حوزه ی پیشرفت شخصی و راهکارهای موفقیت